درباره ارسباران

ارسباران منطقه ای تاریخی ، سرسبز و خرم با جنگل های زیباست که غرور و استقامتش برگرفته از کوه های سر به فلک کشیده و مردمان غیور و با فرهنگ آن است. اين منطقه با وسعت بیش از 12 هزار کیلومتر مربع در شمال غرب کشور ایران واقع شده است که قریب به نیم میلیون نفر در آن زندگی می کنند.  ناحیه ای خاص با هویت تاریخی و تجانس فرهنگی و ساخت اجتماعی ویژه که از سال 1314 شمسی به نام ارسباران نامیده شدكه پیش تر قراجه داغ نام داشت. نامی که امروز نیز به شکل "قره داغ" برایش محفوظ است.  اين منطقه طبيعتي بسيار غني دارد. از انجیر و انار و عسل و پنبه و سیب دارد تا مس و طلا.  سومین منطقه­ي جنگلی کشور را در خود دارد و تنوع گونه­های گیاهی و جانوری آن بیش از قاره اروپاست.  فعالیتهای عمده اقتصادی اين منطقه  کشاورزی، دامداری، باغبانی، معدن، زنبورداری، صنایع دستی و گردشگری را شامل میشود، اما در بخشهای شهری فعالیتهای تجاری نیز در جریان است.  در اين بين، صنعت زنبور داری همواره به عنوان یک شغل سودآور در ميان مردم منطقه ارسباران مورد توجه ويژه بوده و ارسباران را مي­توان از کانون­های اصلی زنبورداری كشور دانست.

  پارک ملی ارسباران ارسباران صرف نظر از جاذبه ­های شکارگاهی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به دلیل وجود گونه­های گیاهی و جانوری کمیاب، چشم­اندازهای بکر و وسیع و شکنندگی و آسیبپذیری بالای خود در سالهای 1350 و1352 شمسی ابتدا به عنوان منطقه ممنوعه و سپس منطقه حفاظت شده تحت حفاظت و نظارت اعلام شده و چندی پیش نیز به پارک ملی ارسباران ارتقا یافت. منطقه ارسباران در سایه وجود زیستگاههای غنی یاد شده، زیستگاه پستانداران بزرگ نظیر کل و بز، گراز، خرس قهوه­ای، گرگ، سیاهگوش و پلنگ مي­باشد. از گونه­های پرندگان بومی ارسباران میتوان به قره خروس قفقازی، کبک، دراج و قرقاول و انواع پرندگان شکاری و تعداد بیشماری پرندگان آبزی و خشکیزی اشاره کرد.  مارال، گونه منقرض شده منطقه ارسباران نیز با انتقال هفت راس از پارک ملی گلستان در فضایی به وسعت هفت هکتار در مرکز تحقیقاتی آینالو رها شده و در حال احیا است.

در این میان جنگلهای بلوط به همراه گونه­ هایی چون کیکم، سماق، زرشک، انار وحشی، سیب و گلابی وحشی، معرف مناطق جنگلی متراکم با اقلیم مرطوب و حکایت از غنای جنگلی این منطقه می­کنند.  میوه جنگلی قره قات نیز در جنگلهای ارسباران به وفور یافت می­شود. به دلیل شرایط خاص و ویژه اقلیمی و جغرافیایی، منطقه ارسباران از پوشش غنی و متنوع گیاهی و قارچی برخوردار است. از میان دو هزار و ۴۰۰ گونه شناسایی شده در آذربایجان حدود هزار و ۴۰۰ گونه از مجموع آنها در جنگلهای ارسباران زیست میکنند.  منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت ۵۲۰۰۰ هکتار همچنین یکی از ۹ ذخیره گاه زیست کره در ایران است که در سال ۱۹۷۶یونسکو ۷۲۴۶۰ هکتار از اراضی منطقه را به عنوان ذخيره­گاه زيست كره ثبت كرد.